Ljudski Koronski Manifest

Ljudski Koronski Manifest

Civilna iniciativa Odbor za človekove svoboščine je napisala Ljudski Koronski Manifest. Del manifesta, torej točke oziroma predlagane smernice nadaljnega delovanja lahko preberete v nadaljevanju, še prej pa beseda ali dve. Verjetno si v začetku leta 2020 ni nihče predstavljal, kako se bo svet in dogajanje v Sloveniji spremenilo še pred pomladjo. Tukaj smo -, v parlamentu se sprejemajo se nekakšni koronski paketi, pri katerih je zaskrbljujoče, da nimajo neke razvidne časovne zamejitve, katera bi zagotovo delovala pomirjujoče. Ko bi se vsaj te novosprejete direktive imenovale koronavirus paketi ali covid-19 zakon, ampak ne, vladajoči jih potrjujejo pod imenom ‘korona’. Zakaj je sploh pomembno poimenovanje? Korona etimološko gledano pomeni tudi krona. Ne da to kaj pomeni, ampak resnično ne bi bilo treba sprejemati nekih odlokov in paketov pod takšnim imenom, ker asociira, sploh v kontekstu jemanja človekovih pravic,- kot da gre za odloke pod kakšno dejansko monarhistično krono.

Ni samo etimologija potencialno zanimiva, v Odboru za človekove svoboščine so problematizirali tudi vzpostavitev in organizacijo karantene, kot so tudi dogajanje kritično primerjaji s tujino, in sicer na zakonodajni ravni, kot so tudi izpostavili drugačne prakse iz držav, kjer sploh niso sprejeli ostrih ukrepov, na primer na Švedskem. Več lahko preberete izjavo in poziv vladi Odbora za človekove svoboščine.

Vsekakor je poimenovanje paketov, ki se relativno hitro sprejemajo precej nerelevantno napram resničnemu problemu, ki ga predstavlja ‘zloglasni’ koronavirus. Nekateri paničarijo okoli virusovega učinka drugi so pa zaskrbljeni in problematizirajo sprejete ukrepe. Od kje se je našel ta virus, ki je zaustavil celotni svet? Kako je vlada iz prvotno predvidenih dveh, treh tednov na neki točki kar dala v drugo prestavo in sedaj nam prepovedujejo celo v druge občine. Ali imamo odprte javne debate, da bi se resnično lahko pogovarjali o tem; ali se strinjamo, da bo cepivo edina rešitev; ali se strinjamo, da država lahko ob epidemijah ali pandemijah ukrepa na način, kot je ukrepala?

Veliko delnih odgovorov se pravzaprav skriva v ustavi in ostalih zakonih. V Ljudskem Koronskem Manifestu Odbor za človekove pravice konkretneje problematizira postopek sprejemanja ukrepov v kontekstu covid-19 in v sladu s trenutno situacijo, ko se izrisuje nek prelom med tehnokracijo ter alternativo na drugi strani, predlaga konkretne spremembe v okviru zakonodaje.

Del manifesta:

Zato je potrebno:

A. Spremeniti 3.a člen ustave in izbrisati stavek, ki govori o prenašanju dela naše suverenosti na mednarodne organizacije, s katerimi smo podpisali pogodbe. V zvezi s tem bi bil smiseln tudi premislek, ali naše članstvo v NATU ne nasprotuje omenjenemu členu, saj nam dovoljuje članstvo zgolj v obrambnih organizacijah, NATO pa izpričano ni samo obramben, saj je posegel v Libijo.

B. Izbrisati člene v kazenskih določbah Zakona o nalezljivih boleznih, ki določajo kazni za neupoštevanje ali izmikanje obveznemu cepljenju, kakršnemukoli obveznemu zdravljenju in obveznemu zdravljenju z imunoglobulini, saj so v nasprotju z 18. členom Ustave, ki prepoveduje medicinske ali druge znanstvene poskuse brez naše svobodne privolitve; pa tudi s 35. členom Ustave, ki nam zagotavlja nedotakljivost naše telesne in duševne celovitosti, naše zasebnosti ter osebnostnih pravic v skladu z Deklaracijo o človekovih pravicah. Hkrati je treba izbrisati iz zakonodaje tudi vse druge člene, ki govorijo o obveznem cepljenju; tako odraslih, kot še posebej otrok.

C. Zaželena je rehabilitacija Zakona o referendumu in civilni iniciativi, kakršen je bil leta 1991, brez kasnejših sprememb in dodatkov na škodo ljudstva, a ta ne bi zagotavljala, da se kaj takega ne bi ponovilo. Zato je prava rešitev prevzem tistega poglavja švicarske ustave, ki govori o referendumih in ljudskih iniciativah. Hkrati bo potrebna prilagoditev 90. člena Ustave in razpustitev Ustavnega sodišča, saj slednje ni drugega kot politični organ, podaljšek parlamentarnih strank – torej v resnici mednarodnih političnih klik. V resnično demokratični državi je lahko vrhovni razsodnik samo ljudstvo. D. Ustrezno spremeniti Zakon o volitvah in Zakon o RTV, da bo dejansko zagotavljal politično enakopravnost posameznikov v razmerju do strank in enakopravno zastopanost vseh političnih kandidatov v javnih medijih.

E. Konkretizirati vse člene ustave RS, ki vsebujejo pridržek in so torej odvisni od parlamenta.

F. Redefinirati Državni Zbor v Ustavi – prevzeti švicarsko definicijo, kjer parlament izvaja najvišjo oblast v državi, omejeno s pravicami ljudi in lokalnih skupnosti. In ne da naj bi parlament določal pravice in dolžnosti državljanov, kjer je besedna zveza »samo z zakonom« naravnost norčevanje iz državljanov. Ga ni zakona, ki bi ga lahko sprejel parlament, da bi z njim določali naše dolžnosti; in tudi pravice in svoboščine niso odvisne od volilnega razmerja strank in poslancev, temveč so nam zagotovljene po naravi in dane od rojstva.

G. Iz Ustave izbrisati vse člene, ki zagotavljajo sodno imuniteto poslancem, ministrom, sodnikom in odvetnikom. Ta člen ima smisel zgolj v slabo delujočem in skorumpiranem sodnem sistemu, sicer pa zanj ni nobenega razloga. Zdravilo je torej spremeniti sodni sistem iz sedanjega, kjer odločajo sodnice in sodniki, kar omogoča koruptivna dejanja, v porotni sistem, kjer odločitve sprejema neodvisna civilna porota, sodnik pa le poskrbi za pravilen potek postopka.

Samo tako si lahko ljudstvo ponovno pridobi zaupanje v delovanje države, nujno za svobodno in uglašeno družbo.


Celoto besedilo manifesta najdete tu.

Foto: Shutterstock, Marek Tr.


Berite tudi:

‘Gospod predsednik, ali ste v bistvu direktor korporacije Slovenije?'

‘Gospod predsednik, ali ste v bistvu direktor korporacije Slovenije?'

Borza ali Boj za

Borza ali Boj za