Sturm.(novice)

View Original

Problematika Siliko: srečanje civilne iniciative

Problematika Siliko: ali država v senci koronskih ukrepov namerava širiti najbolj umazano industrijo?

Na Radni, v Boštanju in v občini Sevnica je bilo v sredo, 11. 8. 2021, srečanje civilne iniciative Boštanj-Sevnica za čist zrak, ki je kritična do delovanja podjetja Siliko. Podjetje ima na Radni svojo proizvodnjo enoto, za katero nima okoljevarstvenega dovoljenja. Zahteve civilne iniciative:

  • transparentna preverba,

  • proti širitvi podjetja,

  • javni odgovori vseh odgovornih

Delno povzeta vsebina posnetka:

Oglašamo se s srečanja civilne iniciative Boštanj-Sevnica za čist zrak. Srečanju bi lahko rekli tudi tiskovna konferenca brez medijev, kajti slednji skoraj zagotovo ne bi prišli, tudi če bi bili povabljeni.

Smo v bližini tovarne Siliko, pred njihovim obratom na Radni, v Sevnici. Sumimo, da podjetje prekomerno onesnažuje okolje. Bistveno je, da – podjetje za tole njihovo lokacijo celo nima okoljevarstvenega dovoljenja! Če zahtevate vpogled v okoljevarstvena dovoljenja dobite nekaj za njihovo enoto na Vrhniki, a za to lokacijo, kjer imajo v bistvu proizvodnjo, okoljevarstvenega dovoljenja torej NI.

© valeriekchm.com

Nujna bi bila transparentna preverba. In glede na stanje menimo, da ne moremo kar zaupati katerikoli inšpekciji. Morda bi morali po zgledu gospe Fajonove v kontekstu afere Pegausus, tudi mi za naš primer zahtevati okoljsko inšpekcijsko preverbo iz tujine, morda iz Nemčije ali Francije...

Izražamo tudi ostro nasprotovanje aktualni ideji širitve. Po naših podatkih bi to lahko predstavljalo za 2/3 obsežnejšo proizvodnjo. Po domače: namesto enega Silika – da bi imeli tri Silike? Ali drži sum, da podjetje nima niti filtrirne naprave? NE širitvi. Naš odgovor je odločen NE.

Dr. Sonja Ifko je v študiji »Idejni preizkus umestitve novih proizvodnjih kapacitet kompleksa Siliko d.o.o. v Boštanju v prostoru ob Tariškem dvorcu« navedla, da se lokalna skupnost »intenzivno zavzema za ohranitev in razvoj podjetja«. Vprašanje je, kje so dobili to lokalno skupnost? To nikakor ne drži, mi smo proti in proti so tudi številni občani!

Ne zanikamo, da ni mogoče v okolici najti tudi podjetju naklonjene glasove (katere bodo množični mediji najbrž iskali kot šivanke v senu), a v splošnem podjetje v tem okolju ni na dobrem glasu. In ne da bi bili nastrojeni do migrantov, a v podjetju po naših podatkih ne dela veliko domačinov. Lahko bi rekli, da gre tudi za mit o »odpiranje delovnih mest« v kontekstu ideje širitve, kajti že v aktualnem času ima podjetje razpisanih cirka 20 delovnih mest in torej ni videti, da obstaja velik interes za delo pri njih… Poleg tega obstaja vprašanje, če ne bi bilo v ozadju prej prestrukturiranje obstoječih delovnih mest, kot pa zaposlovanje?

V lokalnem okolju se glede na pričevanje mnogih periodnično zaznava dušeč, smrdeč vonj, ki spominja za sežiganje gume ali plastike. V okolici in v neposredni okolici domov se zaznavajo tudi črne usedline v velikih količinah.

Menimo, da gre za večplastno problematiko, ki se posredno dotika tudi vprašanja glavnih tokov kapitala v državi in da je široka javna pozornost nujno pomembna. *Okoljevarstveno dovoljenje imeti vsak avtoličar, v tem proizvodnjem obratu podjetja Siliko se noč in dan nanašajo barve, topila in laki… in mi naj verjamemo, da se tukaj okoljevarstvenega dovoljenja KAO ne potrebuje?

Na Tedniku, RTV poznajo to zgodbo, in vprašanje je, zakaj ni vredna par minut javne pozornosti?

Množični mediji bi lahko raziskali ali je Slovenija morda namenjena za proizvodnjo ne tako »zelenih« delov »zelene industrije«? Ker je če temu tako, ima javnost pravico do obveščanja in tudi da se kaj takega prepreči. Pred časom je bil na nacionalki dokumentarni film z naslovom Zelena laž… Kdo bo povezal točke, če ne raziskovalno novinarstvo? Morali bi preveriti ali obstaja vzorec…

V času korone je ARSO izdal dovoljenje za 4kratno povečanje proizvodnjo pesticidov v Račah.

Na Prevaljah so s sto milijonsko investicijo s strani podprli posel v kontekstu proizvodnje litijskih baterij (litij – ionskih celic).

Baterije, laki, barve, guma, smrad, odlagališča? To je razvoj? In to ob vprašljivo delujoči okoljski inšpekciji?

Da ni onesnaževanje in industrija konkurenčna kitajski, tisto, kar naj bi »prosperiralo« v senci koronske krize?

Civilna iniciativa Boštanj-Sevnica za čist zrak zahteva: 1. transparentno preverbo, 2. proti širitvi podjetja, 3. javne odgovore vseh odgovornih.

Predstavniki civilne iniciative smo pripravljeni komunicirati z vsemi, tudi z vodstvom podjetja, seveda na očeh javnosti. Dosegljivi smo preko maila: civilna.iniciativa.bs@gmail.com


Preberi tudi:

See this gallery in the original post